مدل EFQM چیست؟

مدل EFQM مخفف کلمه European Foundation for Quality Management به عنوان یکی از مدل‌های عارضه‌ یابی سازمانی، یک چارچوب مدیریتی شناخته شده در سطح جهانی است که به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا با شناسایی و اندازه‌گیری بخش‌هایی از سازمان که در مسیر تحول هستند، به موفقیت‌های سازمان دست یابد. مدل EFQM در درک شکاف‌ها و عارضه‌ یابی و همچنین ارائه راه‌حل‌های ممکن و توانمندسازی سازمان در پیشرفت کمک می‌کند. بطور کلی در EFQM، هدف بهبود عملکرد سازمان‌ها و توانمند‌سازی سازمان‌ها در مدیریت تغییر و تحول است.

efqm

مزایای استفاده از مدل EFQM چیست؟

مدل EFQM طرح‌هایی را برای سازمان‌های سراسر جهان فراهم کرده است تا بتوانند از طریق عارضه‌ یابی در سازمان، فرهنگ عملکرد و نوآوری را توسعه دهند. مدل جدید EFQM به سازمان‌ها اجاره می‌دهد تا تغییرات را تحت تاثیر قرار دهند، عملکرد را هدایت کنند و برای آینده تحول پیدا کنند. در ادامه به برخی از مزایای مدل اشاره شده است:

• مدل EFQM به تعریف هدف سازمان کمک می‌کند: اهداف سازمان مثل خون‌رساندن به آن سازمان است. بدون هدف، دلیلی برای خدمت وجود ندارد. مدل جدید EFQM تاکید بر اهمیت هدف، چشم‌انداز و استراتژی‌های چابک برای سازمان‌ها دارد.

• مدل EFQM به ایجاد فرهنگ سازمان کمک می‌کند: مدل جدید EFQM یک فرهنگ‌ساز خلاق است و باورهای مربوط به کیفیت و اهداف مشترک را در قلب سازمان‌ها ارزیابی می‌کند درحالیکه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در چشم‌انداز خود حرکت کنند.

• مدل EFQM به سازمان کمک می‌کند تا خود را تغییر دهد: تحول به زمان نیاز دارد و مدل EFQM یک چارچوب آزمایش شده است که به سازمان کمک می‌کند تا با عارضه‌ یابی سازمان خود، روند تغییرات برای بهره‌برداری را تسریع بخشیده و به سمت تعالی سازمان پیش بروند.

• مدل EFQM به پرورش شیوه‌های چابک کمک می‌کند: چابک بودن در میان تهدیدهای نوظهور، نشانگر یک سازمان موثر است. مدل جدید EFQM تجزیه و تحلیل سازمانی و بینش را برای پیشبرد یک مسیر امن برای پیشرفت و تحول فراهم می‌کند.

• مدل EFQM به برطرف شدن چالش‌های سازمانی کمک می‌کند: مدل EFQM توانایی درک متفاوت بودن سازمان‌ها را دارد به همین دلیل بگونه‌ای عمل می‌کند تا هم با موانع سازمانی منحصر به‌فرد سازگار باشد و بتواند بر اساس ماهیت و ویژگی‌های هر سازمان عارضه‌ یابی کند و هم به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند تعالی سازمان را به دنبال داشته باشد.

• مدل EFQM به پیش‌بینی آینده سازمان کمک می‌کند: مدل جدید EFQM بر مبنای درک تجزیه و تحلیل سازمانی و پیش‌بینی آینده برای تحول سازمان روبه‌جلو طراحی شده است.

در یک نگاه

این مجموعه از سال 1388 فعالیت خود را به صورت مشاوره و در زمینه مهندسی صنایع و مدیریت با بهره‌گیری از فارغ التحصیلان و دانشـجویان رشته‌های مختلف علی‌الخصــوص مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان شروع نموده و توانسته در مدتی کوتاه... ادامه مطلب

ارتباط با ما

شعبه مرکزی: اصفهان، خیابان آپادانا دوم، کوی بهمن شمالی، بن بست طاووس یک
تلفن: 36619981(31)98+
شعبه 1: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان،ساختمان فن آفرینی 2،واحد 116
 تلفن: 33931131(31)98+
پست الکترونیک: info@arnacorp.org
همراه: 5144 533 913 98+  و 2717 004 912 98+